Lidé půjčují lidem

Lidé půjčují lidem

Není žádnou novinkou, že bankovní instituce přestávají vládnout na našem finančním trhu, co se půjček týká. Kromě nich je nespočet společností zabývajících se nebankovními půjčkami. V poslední době ovšem i jim vyrostla obrovská konkurence, v podobě půjček, kdy lidé půjčují lidem.

Jak to vlastně funguje?

Je to jednoduché. Prostě se pár lidí složí na určitou sumu a tu potom žadatel splácí přímo společnosti, která se touto vynikající službou zabývá. Nejznámější společností, která má v programu službu nazvanou půjčky od lidí lidem, je Zonky, jejíž pravidla pro půjčování jsou jasná a velmi jednoduchá. Pro získání peněz stačí pouze pár základních kroků – rozkliknout jejich webové stránky a napsat, kolik potřebujete půjčit. O zbytek se již společnost postará sama.

Komu a kolik splátek se splácí

Splácí se vždy jen jedna splátka a to dané společnosti, která pújčku zprostředkovala. Ta také zaručuje naprostou anonymitu klienta. To samé platí i v případě smlouvy. Ačkoli se jedná o půjčky lidé lidem, měsíční splátky jsou pevně dané a klient je splácí přímo společnosti, jejímž prostřednictvím půjčku získal. To vše se děje bez zbytečného papírování a nepříjemné byrokracie. 

Půjčit si anebo investovat?

Společnosti, nabízející půjčky od soukromých osob, se nezabývají pouze zprostředkováváním půjček, ale i investováním peněz. V praxi to znamená, že se dá jednoduše investovat našetřené peníze a tím je nejenom zúročit, ale pomoci někomu v situaci, kdy nutně potřebuje půjčit nějakou tu korunu. Kromě již zmíněné společnosti Zonky, nabízí své služby také další společnosti - Benefi, Bankerat a několik dalších, menších společností. Zonky a Benefi jsou české společnosti, Bankerat je celoevropská. 

Člověk člověku

Princip půjček, kdy lidé půjčují lidem, je opravdu jednoduchý. Na jedné straně jsou lidé, kteří potřebují půjčit a na straně druhé stojí jedinci, kteří chtějí těmto lidem půjčit a to za velmi solidní úrok. Společnost, přes kterou se žadatel zapíše, propojí obě dvě skupiny a to přes různé internetové platformy. Jejich úkolem je pořádně prověřit žadatele o půjčku a tímto způsobem poskytnout investorům jisté záruky. 

Proč si půjčit od lidí?

Půjčky, kdy lidé půjčují lidem jsou vždy postaveny na podstatně nižších úrocích, než nabízí banky, či nebankovní společnosti. Proto se jeví pro lidi jako velmi výhodný obchod, kdy se dá jen díky menším úrokům podstatně ušetřit nemalý peníz. I v tomto případě (stejně jako u ostatních půjček) ovšem ale platí to nejzákladnější pravidlo – poctivě a pravidelně splácet.