Jak zvolit ideální podnikatelský účet

Víte, jak si z nabídky bankovních účtů, které existují v České republice, můžete vybrat ten nejideálnější podnikatelský účet? Seznámíme vás s výší poplatků, které často bývají i skryté a kterých je třeba se vyvarovat.

Nezbytností, na které je třeba při volbě podnikatelského účtu trvat, je flexibilní online přístup v podobě rychlého a spolehlivého internet bankingu. Není možné tolerovat časté odstávky jeho provozu či dokonce nedostatečné zabezpečení. Stejně tak musí flexibilně fungovat jeho technická podpora, a to online i telefonicky.

Plnohodnotnou alternativou k internetovému bankovnictví musí být kvalitní mobilní aplikace, kterou lze bez problémů spustit na telefonu i tabletu. Nabízené služby pak musí doplnit i možnost zasílání údajů o stavu účtu prostřednictvím SMS zpráv či emailem.

Minimum poplatků

Prvotně by ste si měli uvědomit, že není již dávno trendem doby platit poplatky za možnost zřízení a vedení podnikatelského či jiného účtu u určité finanční instituce. Naopak, jste klientem a v rámci řádného fungování konkurenčního prostředí by mělo být jejím vlastním zájmem nabídnout vám podnikatelský účet zdarma. Tím, že vám banka nabízí vedení účtu bez poplatků, vyjadřuje i důvěru ve vás a vy ji tuto důvěru budete oplácet svou loajalitou.

Obdobně není opodstatněné, aby po vás banka vyžadovala poplatky za realizaci platebních příkazů, a dokonce i zpoplatňovala vaše příchozí platby. Všechny trvalé příkazy, platby inkasa aj. musí probíhat zdarma, stejně tak není nezbytné platit další skryté poplatky, například za zasílání ověřovacích SMS s kódem pro další vložení do informačního systému. Výběr z bankomatů v rámci České republice lze také nárokovat bez poplatků a v cizině lze určit hranici minimálního částky, od které je výběr rovněž zdarma.

Vedení účtu zdarma však může skrývat různé interpretace

Čas od času se v tisku objevují analýzy, které rozkrývají poplatky, jež banky svým klientům skutečně účtují. Například se této problematice věnuje týdeník Ekonom, který roku 2015 zveřejnil zajímavé závěry.

Pro potřeby této analýzy byly navrženy dvě příjmové skupiny osob, z nichž jedna měla měsíční příjem ve výši 40 000 Kč a druhá ve výši 25 000 Kč. I když se nejedná o explicitní příklady podnikatelských účtů, tato analýza poskytuje zajímavé náměty pro představu o nabídce a konkurenčním chování jednotlivých bank.

Skupina s vyšším příjmem měla následující měsíční modelovou situaci, kdy její zůstatek na kontě činil 250 000 Kč, bydlení/služby se nacházely ve výši 8 000 Kč, online platba za telefon pak byla 1 500 Kč. Uskutečnily se čtyři odchozí platby do zahraničí ve výši 4 000 Kč, přičemž jedna platba se neodehrála v EUR a činila v přepočtu 1 000 Kč. Jedna příchozí platba ze zahraničí se pak nacházela ve výši 100 EUR. Výběr z bankomatu byl využit 5-krát, z toho třikrát v Česku a dvakrát v zahraničí v souhrnné výši 9 000 Kč.

Skupina s nižším příjmem se ocitla v následující modelové situaci kalendářního měsíce, kdy její zůstatek na kontě představoval 3 000 Kč, nájem za byt činil 10 000 Kč, online platba za telefon proběhla v částce 400 Kč. Platby na internetu pak byly 2 000 Kč, z čehož 1 000 Kč představovala platba do zahraničí. Platební kartou bylo placeno dvakrát v obchodě v celkové částce 4 000 Kč. Výběr z bankomatu se odehrál 4-krát v souhrnné výši 5 800 Kč, přičemž třikrát byl využit bankomat mateřské banky a jednou banky cizí. Klient rovněž využívá možnost zasílání SMS zpráv o pohybu na účtu.

Praktické srovnání výsledků

Zákazníci si nejlépe pořídili s podnikatelským účtem mKonto u mBank, kdy jejich celkové poplatky činily 179 Kč, v těsném závěsu pak byla další nízkonákladová banka, a to Air Bank s Malým tarifem s poplatky v celkové výši 183 Kč, na třetím místě se pak umístila Citibank s Citikonto Plus za 200 Kč.

Nejdražší volbou pak pro ně byla Česká spořitelna s účtem s poplatky ve výši celých 1 260 Kč, za ní na předposledním místě se ocitla Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem za 1 110 Kč, třetí nejnevýhodnější bankou se pak stala GE Money s Genius Bene za 1 084 Kč.

Zákazníci, kteří spadali do nižší příjmové skupiny s příjmem 25 000 Kč, si pak nejlépe pořídili u Citibank s Citikonto Plus za 10 Kč, dále u Zuno bank s Účet Plus za 18 Kč a Fio s osobním účtem za 22,40 Kč. Naopak nejdražší pro ně byla Sberbank s Fér konto start za 336 Kč, dále Unicredit Bank s U konto za 295 Kč a Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem za 292 Kč.