Zkušební laboratoř ABO valve nabízí široké spektrum testovacích kapacit

17. 9. 2012, Olomouc – Společnost ABO valve zprovoznila novou zkušební laboratoř, která se skládá z celkem 7 dílčích pracovišť. Jsou zde simulovány reálné podmínky provozu u vyvíjených centrických a excentrických armatur, při použití různých pracovních médií, teplot a tlaků s cílem identifkovat slabá místa výrobků. Zkušební laboratoř byla spolufinancována z prostředků evropských fondů v rámci programu OPPI a náklady dosáhly výše 6 milionů Kč. „Tato laboratoř je svým rozsahem unikátní v rámci České republiky, protože nabízí široké testovací kapacity i na velké světlosti námi vyvíjených armatur. Současně tak vzniká možnost u nás testovat prototypy armatur pro naše partnery ve výzkumu a vývoji,“ představuje zkušebnu technolog firmy Ota Zepf.

Níže je uveden výčet jednotlivých zařízení:
1. Zkušební stanice A – tato zkušební stanice je používána na tlakovou zkoušku těsnosti centrických i excentrických armatur od DN 350 do DN 1200 do tlaku 2,5 MPa. Zkoušení i upnutí armatury je prováděno hydraulicky. V průběhu zkoušek probíhá kontinuální měření a monitorování průběhu zkoušky. Testování a měření se provádí za podmínek CWP dle normy MSS SP – 25-2008, API 598 a ISO 5208, jako zkušební medium je řezná emulze.
2. Zkušební stanice B – tato zkušební stanice je používána pro zkoušení centrických a excentrických armatur od DN 1400 do DN 1600. Zkušebním mediem je stlačený dusík, zkušební tlak max. 0,76 MPa. Testování a měření je prováděno dle podmínek GLP dle normy MSS SP – 25-2008 a EN 12266-1, ANSI /FCI 70-2. Vyhodnocení úniku media je prováděno pomocí speciálního zařízení – promývačkou dle Drechslera s NZ 29/32 SIMAX 500 ml.
3. Zkušební stanice C – zkušební stanice se používá pro testování zpětných armatur. Vzhledem ke konstrukci klapek jsou použita dvě zařízení: pro testování armatur od DN 50 do DN 300 a pro testování armatur od DN 350 do DN 600. Zařízení simuluje funkci zpětné bezpečnostní klapky při nátoku ve směru uzavírací klapky. Testování a měření se provádí za podmínek CWP dle normy MSS SP – 25-2008, API 598 a ISO 5208, zkušebním mediem je řezná emulze.
4. Zkušební stanice D – zkušební stanice je používána pro zkoušení armatur vzduchem při tlaku 0,6 MPa dle normy EN 12266-1 a ANSI/FCI 70-2 pro světlosti od DN 150 do DN 300. Vyhodnocení je prováděno automaticky /elektronicky/ snímací tlakovou sondou připojenou k PC. Výsledky vyhodnocení měření jsou zobrazovány na monitoru počítače a je možné je vytisknout.
5. Zkušební stanice E – Zkušebna mechanické odolnosti prototypů armatur, která simuluje provoz armatury a to po dobu min. 50.000-100.000 cyklů. Vždy po 5000 cyklech je armatura testována na těsnost. Ke zkoušené armatuře je vždy přiřazen odpovídající pneumatický pohon připojený na cyklovací zařízení.
6. Zkušební stanice F – Zkušební pracoviště pro testování speciálních armatur (výbušná a bezsilikonová prostředí). Vzhledem k tomu, že u těchto armatur je zvýšené nebezpečí výbuchu musí být zajištěna absolutní čistota a vyloučena kontaminace armatur tuky, silikonem a jinými nečistotami. Zkušebna F používá pro zkoušení prototypů armatur vzduch při tlaku 0,6 MPa dle normy EN 12266-1 a ANSI/FCI 70-2 pro světlosti od DN 150 do DN 300. Vyhodnocení je prováděno automaticky /elektronicky/ snímací tlakovou sondou připojenou k PC. Výsledek vyhodnocení měření je zobrazen na monitoru počítače a je možné jej vytisknout.
7. Zkušební stanice G – Zařízení pro testování tepelné odolnosti materiálů určených pro prototypy vysokoteplotních bezpečnostních armatur. Na zařízení jsou testovány:
  • elastomery a jiné plastové dílce určené pro prototypy vyvíjených armatur do teplot cca 250 °C. Jsou ověřovány zejména charakteristiky materiálů uváděné v technických listech /data sheet/ a chování materiálů v závislosti na tlaku a teplotě s cílem identifikovat slabá místa a vhodnost užití těchto kritických dílců u vyvíjených prototypů armatur.
  • finální prototypy, kde je sledována funkčnost armatury po vystavení mezním teplotám.