Česnek jako základ proti nemocem
Česnek má neodolatelné aroma. Se svými silnými tóny je vskutku podmanivý, a proto se používá jako posilovač chuti do omáček, polévek, na pizzu, do těstovin, ale i masových pokrmů. Oživí zkrátka jakékoliv jídlo. Stejně tak má blahodárný vliv na lidský organismus, podporuje léčbu různých onemocnění.
Česnek je v současné době běžnou ingrediencí v každé kuchyni, ovšem ve starověku byl oceňován především pro jeho zdravotní benefity. Evropané ve středověku používali česnek proti moru, Egypťané ho zase dávali do rakve k zesnulým. Dokonce existují mnohé studie, jež potvrzují, že česnek slouží jako prevence proti některým formám rakoviny. Jeho zdravotní přínosy jsou jednoznačně obrovské.
Ve 100 gramech česneku je 150 kalorií, 33 gramů sacharidů a 6,36 gramů bílkovin. Dále je tato superpotravina bohatá na vitamíny B1, B2, B3 a B5, folát, vitamín C, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík a zinek.
Česnek a jeho zdravotní výhody
Pokud vás trápí akné, příčinou je špatná krev. V případě, že toužíte po čisté pleti bez nevzhledných pupínků, je nezbytné pročistit krev, k čemuž slouží právě česnek. Vezměte si dva stroužky surového česneku, nastrouhejte ho a smíchejte ho s teplou vodou. Pijte tento nápoj každý den. Česnek zbaví váš organismus všech toxinů, což se projeví i na stavu pokožky.
Česnek poskytuje úlevu při nachlazení a chřipce. Během chřipkového období byste měli do těla dostat alespoň dva až tři stroužky česneku, ideálně v surovém stavu. Popíjet můžete také česnekový čaj s medem a zázvorem. Odezní ucpaný nos i nachlazení, podpoříte imunitní systém.
Dále superpotravina snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační vlastnosti, reguluje krevní tlak a snižuje hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě je vychvalovaná pro antibakteriální a antiparazitní účinky. Česnek se používá jako přírodní antibiotikum k léčbě bakteriálních, plísňových a parazitárních infekcí.
Slyšeli jste o tom, že si můžete udělat domácí česnekovou ústní vodu? Sice není tak svěží jako třeba mátová, nicméně zbaví vás všech bakterií.
Česnek a jeho skladování
Pěstujete si česnek na zahradě a přemýšlíte, jak ho skladovat, aby vydržel co nejdéle? Vybrat si můžete hned z několika možností. Prvně je nezbytné česnek pořádně vysušit, jinak ztratí svou výraznou chuť a aroma. Uschovejte ho tedy na suché, tmavé a dostatečně vzdušné místo (garáž, sklep, kůlna). Svažte ho do svazků, a potom je zavěste, případně skládejte česnek jeden vedle druhého. V místnosti by se měla teplota pohybovat od 13 do 18 °C a vlhkost by neměla překročit hranici 60 %.
Pro uskladnění použijte lednici nebo mrazák. Pokud tedy chcete, aby vám česnek vydržel dlouho a nezačal klíčit, chlad je v takovém okamžiku důležitý. Uložte oloupaný a nasekaný česnek do zavařovací láhve s těsnícím víkem. Přečtěte si další tipy, jak skladovat česnek.
Recepty s česnekem
Hledáte nějaký recept česnek? Připravit si můžete česnekový dip, který potom budete podávat ke grilovaným pochoutkám. Stejně tak je výborná česneková pomazánka. Stačí ji natřít na chleba a vychutnat si její výraznou chuť.
Česnekový dip
- 1 balení tvarohu
- 1/2 kysané smetany
- 1 lžíce mléka
- 1 až 1,5 lžičky worcesterové omáčky
- 3 stroužky česneku
- špetka soli a pepře
V malé misce smíchejte tvaroh, zakysanou smetanu, mléko, worcesterovou omáčku, prolisovaný česnek, sůl a pepř. Podávejte k zelenině i masu.
Česneková pomazánka
- 1 šalotka, nebo menší cibule
- 150 g tvrdého sýru v celku
- 100 g pomazánkového másla
- 6 stroužků česneku
- špetka soli a pepře
Jako první si nadrobno nasekejte šalotku, nebo menší cibuli. Poté nastrouhejte najemno sýr, smíchejte ho s šalotkou a přidejte pomazánkové máslo s prolisovaným česnekem. Ingredience utřete v pomazánku, přidejte sůl a pepř. Podávejte s pečivem.