Jak co nejrychleji založit firmu? Kupte si ready-made společnost a začněte podnikat už od zítřka

Chystáte se zakládat novou firmu a přemýšlíte, jaká je k tomuto cíli nejsnazší cesta? Máte před sebou tři možné směry. Stranou nyní nechme podnikání jako OSVČ, pro budoucí rozvoj vašeho byznysu bude lepší vystupovat jako právnická osoba a založit si v České republice nejpopulárnější formu podnikání – společnost s ručením omezeným. Kterou ze tří cest se k ní ale vydat?

První variantou je ponechat si veškerou zátěž na vlastních bedrech. Sami si vyřídíte veškerá povolení, prokoušete se potřebnou administrativou, zajistíte základní kapitál, zkrátka firmu založíte úplně sami. Bude vás to stát velké množství času a zejména, pokud takto činíte poprvé, zvýšíte si pravděpodobnost, že v některém kroku uděláte chybu.

Druhá možnost představuje nechat si založit firmu na klíč. Stanovíte si podmínky a požadavky a odborná firma vám zajistí vše potřebné. Hotovo můžete mít za několik dní (5-10), a to bez chyb a starostí.

Jak ready-made společnost vypadá?

Třetí a jednoznačně nejrychlejší cesta vede přes zakoupení tzv. ready-made společnosti. Nemusíte vůbec zakládat novou firmu, ale koupit již nějakou existující. Jedná se o firmu, která je už nějakou dobu zapsaná v obchodním rejstříku, má splacený základní kapitál a je připravená okamžitě začít fungovat. Nikdy však nevyvíjela žádnou obchodní činnost, byla založená pouze za účelem prodeje.

Nákup ready-made firmy je velmi rychlý. Právo za ni jednat získáte do 24 hodin. Vyhnete se byrokratickému kolotoči, který založení firmy provází a který v České republice trvá až nezdravě dlouho.

Výhody pořízení ready-made firmy

Právě čas je hlavním argumentem pro to koupit firmu tímto způsobem. Během jediného dne můžete začít vykonávat svoji podnikatelskou činnost a výrazně zkrátit dobu do okamžiku, než se dočkáte svého prvního zisku.

Když budete v obchodním styku vystupovat za společnost, která právně existuje již delší dobu, může to na některé vaše partnery působit důvěryhodnějším dojmem než firma s pozdějším datem vzniku.

Kromě toho, že ušetříte čas, vám s koupí ready-made společnosti ubudou i starosti, které jsou se založením firmy obvykle spojené. Získaný čas a energii věnujete rovnou podnikání samotnému.

Na co si dát při kupování pozor?

Klíčem k úspěšnému a bezpečnému nákupu je nalézt důvěryhodného prodejce. Firmy na prodej může nabízet kdekdo, soustřeďte se ale na takové prodejce, kteří splní a zaručí základní podmínky.

Především to, že firma nemá řádnou obchodní historii, nepodnikala v žádném oboru a nemá žádné závazky ani pohledávky, s nimiž byste se museli hned zpočátku vypořádávat.

Spolehlivý prodejce by vám měl nabídnout i profesionální smlouvu a ověření o bezdlužnosti firmy. Dobré je, když máte ready-made firem na výběr několik.

Ready made společnosti od Jake & James

Jedním takovým prodejcem je společnost Jake & James. Jde o odborníky mimo jiné na zakládání a prodej firem včetně právě ready-made společností. Vyberete si u nich z desítek společností s různě velikými základními kapitály (které jsou všechny splacené) a různými daty založení. Žádná z nich nikdy nevyvíjela obchodní činnost, všechny jsou zcela bez závazků. Po zakoupení si můžete společnost libovolně přejmenovat a změnit její sídlo.

Vyplatí se koupě ready-made společnosti?

Musíte se připravit na to, že nákup ready-made společnosti znamená vyšší jednorázovou investici. Ceny začínají na zhruba 10 000 Kč a pohybují se v řádu desetitisíců. Za to však máte kompletně založenou společnost se všemi potřebnými doklady a osvědčeními. Všech 100 % obchodního podílu se přepíše na vás, vás už nečekají žádné poplatky, ty jdou na vrub prodejce.

Pokud si sečtete náklady na založení firmy svépomocí, možná se na první pohled může zdát, že půjde o levnější variantu, nemusí tomu tak však být. Dnes už ze zákona lze založit s.r.o. s pouhou 1 Kč základního kapitálu, obvyklé je však nějakou částku již zpočátku do firmy vložit. U ready-made společnosti máte splacený základní kapitál již v ceně. Dále by vás čekaly poplatky za kolek na živnostenském úřadě, potřebovali byste notáře apod. Sice po menších částkách, ale náklady by vám stejně rostly.

A navíc nezapomeňme započítat čas, který koupí ready-made firmy ušetříte. Čas, který můžete nyní využít k samotnému podnikání, a tím ho zpeněžit.