Bolí vás záda? A co na nich nosíte?

Bolavá záda zažil už asi každý dospělý, pokud se ale bolesti objevují častěji nebo nás už provází každý den, měli bychom se zaměřit na to, jak se jich zbavit. Hodně je totiž ovlivňuje i to, co na zádech nosíme.

Vše na zádech
Představte si svůj běžný den. Co vše nesou vaše záda, v čem a jak? Notebooky, kabelky, batohy, sportovní tašky, nákupy, a to vše většinou ledabyle hozené přes jedno rameno. O víkendu pak jdeme třeba na výlet, kam si sice vezmeme batoh na obě ramena, ale s úzkými popruhy a bez pevných zad, takže váha svačiny a ostatních věcí nás táhne dozadu a zbytečně nás zatěžuje. Pro páteř nemůžeme udělat nic horšího, než na jednu stranu pověsit zátěž a celí se tak křivit a nahýbat. Když to děláme denně, tělo se začne bránit bolestí. A zapomenout nesmíme ani na děti, které vidí, že nosit tašku na jednom rameni je vlastně v pořádku a po našem vzoru nosí svůj batoh do školy také jen tak přehozený. Tím jim ale zaděláváme na problémy s držením těla, chronické bolesti a zdravotní komplikace. Když to děláme my, oni také a budeme jen těžko vysvětlovat, proč si my záda neničíme a oni ano a proč mají nosit batoh na obou ramenech.

Bez bolesti
Abychom tak mohli předcházet bolavým zádům, musíme si nejdříve uvědomit, kde a co děláme špatně. Když se chystáme na túru nebo delší výlet a řešíme velký batoh či krosnu, zajímá nás při výběru každý detail, šířka popruhů, pohodlí, tvarování zad i materiál. Na pár dní tak věnujeme pozornost tomu, abychom měli na cestě pohodlí, ale pro každodenní nošení už nám stačí jen nějaká taška či batoh, co máme zrovna po ruce. A přesně tak by to být nemělo. Začít musíme u toho, co nosíme každý den a co nám tak každý den křiví záda. Zdravým zádům fandí i móda, pohodlné městské batohy a batohy na notebook jsou trendy doplňkem, ze kterých nás nebude nic bolet.

Batohy pro dospělé mají, na rozdíl od těch dětských, většinou čistý design, který se hodí k formálnímu oblečení do práce i na volnočasové aktivity. Myslete na svá záda, snažte se zbytečně je nezatěžovat a věnujte chvilku času i protahovacím cvikům. Anatomicky tvarované batohy vám pomohou k rovným a méně bolavým zádům.