Tipy při výběru obrazu a rámu

Po celou dobu své existence si lidstvo dekoruje své příbytky. Už z pravěku známe například nástěnné malby. Tehdy si ale pravěký člověk na stěnu jeskyně namaloval to, co ho zrovna napadlo. Jestli mu jeho dílo ladilo s krbem nebo jeho primitivním ložem, na tom mu asi moc nezáleželo. Když si vybíráte obraz dnes, máte v tomto složitější práci. Vybrat obraz s rámem a umístit je tak, abyste si po pár dnech neřekli, že se vám vlastně nelíbí, není jen tak.

Co je při výběru obrazu nejdůležitější?

Obraz, který si hodláte doma pověsit na stěnu, vás musí něčím zaujmout. Ať už to jsou barvy, jeho téma, provedení či cokoliv jiného. Koupit si obraz jen proto, abyste doma nějaký měli, to nedává smysl. Spíše než po laciných reprodukcích se poohlížejte po originálech. Takový originál nemusí být vždy přehnaně drahý, existuje celá řada autorů, jejichž jméno není nikterak slavné a jejich díla se do vaší domácnosti budou skvěle hodit. Nikdy by ve vás a vašem nejbližším okolí obraz neměl vyvolávat negativní pocity.

Obrazy vybírejte s myšlenkou na to, jak vypadá místnost, v níž bude viset. Alespoň částečně by s ní měl korespondovat. Tematicky, barevně, celkovým vyzněním. Do paneláku s moderním nábytkem a vybavením asi příliš nezapadne obraz ve velkém zdobeném rámu, který například vyobrazuje život na vesnici.

Obraz a rám tvoří spolu musí fungovat, ne mezi sebou bojovat

Téměř stejně důležitý jako obraz samotný je pro celkové vyznění díla i rám. Pro jeho výběr neexistuje žádný jasný návod, vyplatí se však držet základních pravidel. Rám tvoří s obrazem jeden celek, není to pouze nějaká krabice, do níž se plátno zasadí, proto spolu musí ladit. Pro perfektní výběr byste měli mít trochu estetického cítění. Ostudou není spolehnout se při kombinování obrazu s rámem na radu někoho zkušenějšího a této problematiky znalejšího.

Soustřeďte se na to, jestli má obraz jemnou malbu s drobnými detaily, nebo je utvořen z výrazných motivů. Na to, jestli k němu zvolit úzký a decentní či robustní rám, existují dvě taktiky. Buď se budete snažit, aby mezi rámem a obrazem vzniklo co nejužší spojení, nebo se pustíte do kontrastu.

Myslete vždy na to, že barva a provedení rámu může zcela změnit to, jak obraz působí. Vybírat dnes máte z čeho, k dispozici jsou vám stovky různých provedení. Nebojte se zkoušet a experimentovat. Díky moderním technologiím není problém si ve webové aplikaci virtuálně vsadit vámi vybraný obraz do různých rámů a jasně hned vidět, jestli se vám jejich kombinace líbí. Nemusíte si už tak jejich kombinaci představovat jen v hlavě a pak třeba být zklamáni.

Obraz a prostor kolem něj

Ať už si obraz pořizujete, aby doplnil vzhled vašeho interiéru, nebo o něm uvažujete jako o kontrastním prvku, vztahují se na něj optické triky a pravidla pro vyplnění prostoru. Stejně tak na kombinaci rámu a obrazu.

Pokud zarámujete malý obraz do velkého rámu, a ještě k tomu ho umístíte do velkého prostoru, pravděpodobně se v něm ztratí. Když naopak velký obraz pověsíte do stísněných míst, může překážet a působit nadbytečně. Před velkoformátovými obrazy je nutné zachovat volné místo, aby byl zajištěn dostatečný odstup pro pohodlné prohlédnutí obrazu.

Důležitá je i výška umístění obrazu. Podélné tvary a umístění obrazu opticky zmenší místnost s vysokými stropy. Pokud naopak do místnosti pověsíte vysoké a úzké obrazy, ještě ji zvětšíte. Tento trik se typicky používá na dlouhých chodbách a podél schodišť.

Obraz by měl na stěně viset v zorném poli člověka, tedy zhruba ve výšce očí. Pokud se chystáte pověsit více obrazů k sobě, mezery mezi nimi by neměly být větší než jsou obrazy samotné. Větší a výraznější díla umístěte výše a do rohů. Také kolem nich ponechte větší mezeru.

Nepodceňujte vliv pasparty

Pasparta na obrazu plní ochrannou funkci, když mezi rámem a obrazem vytváří prachotěsný prostor, jenž pomáhá obraz konzervovat. Vliv má ale také na vyznění obrazu. U výraznějších a větších obrazů nemusí být pasparta téměř vůbec viditelná, jindy je naopak širší než samotné dílo. Trendem je používání více paspart, a to i v různém barevném provedení.