Antigenní testy na koronavirus pro snadné samotestování

Chcete mít přehled o tom, jestli náhodou nemáte koronavirus? Praktické antigenní testy pro rychlé a snadné samotestování v domácích podmínkách nabídnou odpověď a pomohou snížit riziko, že onemocnění přenesete na někoho blízkého z rodiny.

Jak antigenní testy fungují?

Antigenní testy dokážou detekovat virové bílkoviny přítomné v lidském těle. Konkrétně se provádí testování ze slin či pomocí výtěru z nosní oblasti. Tyto rychlé testy mají zpravidla největší přesnost ve chvíli, kdy je infekce na svém vrcholu. To zároveň znamená, že jakmile máte pozitivní výsledek, je velká šance, že můžete nakazit někoho ve svém okolí. Z toho důvodu se antigenní testy doporučují jako prevence před návštěvami příbuzných a osob v rizikových skupinách. Použití takového testu je snadné a podle přiloženého návodu to zvládne naprosto každý. Cenově jsou testy také relativně dostupné, ale při výběru buďte opatrní a zvolte certifikovaná řešení, která jsou k zakoupení v lékárnách a specializovaných prodejnách.

Jednotlivé testy i výhodné sady

Antigenní testy na COVID-19 můžete zakoupit buď po jednotlivých kusech, nebo jako praktické sady, které vychází cenově o něco výhodněji. Záleží na tom, jestli si budete dělat více testů, máte to jako zásobu pro rodinu či jako pomůcku pro orientační testování do práce. Při nákupu v sadě může být cena za jeden kvalitní test již od 42 korun.

Kdy se vypravit na PCR test?

V některých případech nemusí být antigenní testy průkazné, protože infekce nedosahuje svého vrcholu. Jestli máte příznaky onemocnění COVID-19 a chcete mít opravdu jasno, je dobré objednat se také na PCR testování. Na žádanku od lékaře, kterému popíšete své problémy, je testování stále bezplatné. Nevýhodou však je nutnost zajet si na odběrové místo a čekat relativně dlouhou dobu na výsledky.