Nátěr střechy lze zvládnout svépomocí. Jak postupovat a kdy si raději zavolat řemeslníka?
Počasí má na stav střechy enormní vliv – nátěr proto není jen kosmetická záležitost, ale nutná ochrana. Když prší, mrzne - a pak zase praží slunce, každá střešní krytina začne časem vypadat jako po válce. Kvalitní nátěrová hmota naopak nedovolí, aby se na povrchu usadil mech nebo aby materiál rezivěl. Díky tomu pak také vydrží střecha mnohem déle.
Jak poznat, že je čas na nový nátěr?
Jasným znamením je, když se barva odlupuje nebo mizí. U plechové střechy se objevuje rez, u pálených tašek je vidět více zeleného mechu než původní barvy. Zkuste si sáhnout na tašky - když jsou drsné jako smirkový papír, je to jasný signál, že je ochranná vrstva „fuč“.
Ale jak často se musí střecha natírat? To je individuální. Plech si žádá novou barvu tak po 5-10 letech. Pálené nebo betonové tašky vydrží klidně 15-20 let. Samozřejmě záleží i na tom, kde se bydlení nachází - střecha na horách dostává zabrat víc než někde v nížině. A je dobré vědět, že strana, která je celý den na slunci, sejde dříve než ta ve stínu.
Když chcete natírat sami
Pokud máte dobrou fyzičku a nedělají vám problém výšky, pravděpodobně budete provádět nátěry střechy sami. Nejprve krytinu důkladně očistěte od mechu, listí a nečistot. Vysokotlaký čistič je pro tuto činnost ideální, ale pozor - příliš silný proud může starší krytinu poškodit. Plechovou střechu pak před aplikací nátěru zbavte rzi a natřete základovou antikorozní barvou.
Poté přichází na řadu finální barva. Natěrači Liberec z řemeslnického cechu Ekomplex striktně doporučují používat kvalitní nátěry určené přímo na střechy, nikoliv běžné venkovní barvy. Počítejte s tím, že budete potřebovat dvě vrstvy s dostatečnou dobou schnutí mezi nimi. Vybírejte barvu odolnou proti UV záření a počasí. A pamatujte, že pro plechové střechy jsou vhodné speciální antikorozní nátěry, pro tašky zase mikroporézní barvy, které nechají krytinu "dýchat".
Kdy raději zavolat odborníky
Nátěr se vyplatí svěřit profesionálům, když je střecha příliš příkrá nebo velká. Anebo objevíte další problémy jako chybějící tašky, praskliny či díry. Vězte, že práce ve výškách je nebezpečná - pokud nemáte vhodné jištění a zkušenosti, raději neriskujte.
Odborníci mají potřebné vybavení, znalosti a pojištění. Poznají, jestli je pod povrchem větší problém, než na první pohled vypadá. Navíc vám v případě potřeby doporučí optimální druh nátěru s ohledem na typ střechy a klimatické podmínky. A když něco pokazí? Nesou odpovědnost a nedostatky opraví - to je výhoda, kterou při práci svépomoci nemáte.