Americká hypotéka jako konsolidace půjček? Vyplatí se!

Dostali jste se do komplikovaných finančních problémů a hledáte způsob, jak z nich elegantně vybruslit? Pokud splácíte větší množství půjček, než jaké jste schopni pokrýt svým příjmem, můžete je konsolidovat. Sloučení neboli konsolidace půjček je obvyklé řešení, které nabízí banky i nebankovní společnosti. V podstatě jde o novou půjčku, která slouží k doplacení stávajících závazků. Poté bude hradit pouze jedinou a výrazně nižší splátku. Zní to dobře? Jenomže co když vám banka žádost neodsouhlasí? Nezoufejte, stále máte šanci – půjčky lze sloučit také pomocí americké hypotéky.

Banka může konsolidaci zamítnou hned z několika důvodů. Může se jednat o nedostatečnou bonitu nebo třeba záznam v registru dlužníků. Při žádosti o americkou hypotéku bývají poskytovatelé (banky i nebankovní společnosti) výrazně benevolentnější. Takže pokud máte k dispozici vlastní nemovitost, se kterou můžete ručit, nic vám nebrání v tom, abyste své dluhy jednou pro vždy vyřešili.

Jaký je rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou?

Americká hypotéka ve vás může vzbudit dojem, že jde o finanční produkt určený k financování bydlení. Ve skutečnosti však není účelově vázaná a můžete ji využít na cokoliv. Věřitel se vás nebude ptát, jakým způsobem peníze použijete a je jen na vás, zda si za ně postavíte další dům, vyrazíte na cestu kolem světa nebo doplatíte všechny vaše dluhy. Kdykoliv budete mít možnost nemovitost zatíženou americkou hypotékou prodat.

Americká hypotéka je mimořádně dostupná a rozhodnete-li se ji vyřídit u nebankovní společnosti, vyhnete se zdlouhavému administrativnímu procesu. Renomované subjekty jako ACEMA Credit Czech s.r.o. nevyžadují potvrzení o příjmu a navíc nenahlíží do registru dlužníků. Oproti většině bank navíc nabízí výhodnější úrokovou sazbu, která začíná již na 6,4 % p.a.. Pro srovnání – běžné spotřebitelské úvěry mají úrokovou sazbu kolem 15 % p.a.

Kolik peněz můžete díky americké hypotéce získat?

Minimální výše bývá obvykle stanovena na 100 000 Kč, maximum je individuální, nicméně i u nebankovních společností narazíte na nabídky ve výši až 5 000 000 Kč (viz. ACEMA Credit). Kolik vám ale věřitel skutečně půjčí, závisí také na hodnotě vaší nemovitosti. LTV (loan to value – částka k zapůjčení) se u americké hypotéky pohybuje kolem 50 – 70 %.

Jakožto půjčky pro problémové klienty jsou vhodné nebankovní americké hypotéky s menším LTV, u kterých nejsou kladeny tak vysoké nároky na bonitu a čistý registr dlužníků.

Doba splatnosti bývá také individuální, nicméně standardně si mohou klienti zvolit mezi 5 až 20 lety a nastavit si výši splátky tak, aby byla minimální.

Co dodat závěrem? Na americkou hypotéku má nárok každý, kdo může ručit nemovitým majetkem. Patříte-li do této skupiny i vy a chcete se zbavit sluhů, neváhejte.