Rozměry ve strojírenství pomocí kalibrů
Pokud potřebujete změřit délku součástky, vystačíte si s pravítkem. Na hloubku je ideální posuvné měřítko. Ale jak se měří například vnitřní rozměry díry? Doma v dílně si pravděpodobně vystačíte s posuvným měřítkem na všechno, nicméně ve velkovýrobách či ve firmách, kde záleží na každém mikrometru, se používají kalibry.
Kalibr vám na rozdíl od pravítka nebo posuvného měřítka nic nezměří. Vrací vám jen dva stavy – ano nebo ne. Řekne vám, zda měřený rozměr odpovídá nebo neodpovídá požadavkům. Pro každý rozměr totiž existuje konkrétní kalibr. Kupovat si je domů by se vám tedy ani nevyplatilo, používají se ve velkovýrobách, kde jedním kalibrem měří spousty kusů. A protože je na každý rozměr potřeba speciální, vyrábějí se kromě základních rozměrů také kalibry na zakázku.
Jak vypadá kalibr?
Kalibr může mít různý tvar – podle toho, zda se s ním měří délka, průměr, vnitřní průměr nebo třeba závit či ozubení. Některý vypadá jako podkova, jiný připomíná hřídel.
V základu se dělají kalibry dvou druhů – jednostranné a oboustranné. Ty oboustranné mají dobrou a zmetkovou stranu. Pokud se dobrá strana kalibru vejde a zmetková nevejde, můžete být šťastní, protože rozměry odpovídají. Jestliže ne, možná se to ještě dá opravit. Zmenšuje se lehko, ale těžko budete rozměry zvětšovat. Jednostranné kalibry mají zmetkovou i dobrou část na jedné straně.
Jaké kalibry se vyrábí?
Různé firmy vyrábí různé rozměry, a pokud potřebujete něco konkrétního, vyrobí vám kalibr na zakázku. Podle toho, na co se vyrábí, by se kalibry daly rozdělit na:
- válečkové kalibry – používají se k měření vnitřních průměrů
- třmenové kalibry – měří se s nimi vnější průměry nebo délka
- závitové kalibry – používají se pro vnitřní závity, pro vnější jsou závitové kroužky (dva – jeden dobrý a druhý zmetkový)
- další kalibry – setkáte se s kalibry na ozubení, dvojitý průměr a jiné speciality
Výhodou kalibrů je především jejich vysoká přesnost a rychlost zjištění, zda je daná součástka vyrobená rozměrově správně či nikoliv.