Nový zákon omezí poskytovatele nebankovních půjček
Česká republika má zhruba 10 milionů obyvatel a přes 57 000 společností, které poskytují půjčky. Je to trochu moc a hlavně se toto množství nedá stíhat kontrolovat. Proto přichází nový zákon, který zpřísní podmínky pro poskytovatele nebankovních půjček.
Pro firmy poskytující nebankovní půjčky, půjčky bez doložení příjmu a jiné výhodné služby na zapůjčení peněz to doposud bylo jednoduché. Půjčovat peníze mohl prakticky kdokoliv a kontrolovat ho měla Česká obchodní inspekce, která mimochodem objevila, že každá pátá společnost poskytující půjčky má nedostatky.
Teď se podmínky zpřísní. Nově bude za nebankovní společnosti zodpovídat Česká národní banka, která bude rovněž udělovat licence na půjčování peněz. Než vám licenci dá, bude nutné prokázat, že máte dostatečné znalosti a minimální kapitál ve výši 20 milionů korun. ČNB si od toho slibuje, že díky přísným podmínkám se počet nebankovních společností výrazně sníží – především o ty nepoctivé. Mohli byste si myslet, že když je trh těmito společnostmi přesycený, udrží se na nohou jen spolehlivé firmy. Ale opak je pravdou. Mnoho Čechů se bohužel setkalo s lichvářskými praktikami. Společnosti jim představují lákavé nabídky – americká hypotéka bez doložení příjmu, rychlá půjčka online, půjčky bez registru a další.
Možná to situaci ještě zhorší
Mnoho právníků zastává názor, že to jen přesune nebankovní společnosti ještě více do ilegality. Pro lidi bez stálého příjmu nebo se zápisem v rejstříku se situace naopak zhorší a budou muset přistupovat na horší podmínky. Odborníci tedy radí nespoléhat na zákony ale na vlastní rozum. Než si někde půjčíte, měli byste si být hlavně jistí tím, kolik vás rychlá půjčka ihned bude ve finále stát.
Loni obdržela ČOI 440 stížností od spotřebitelů nespokojených s poskytnutím úvěru a to můžeme počítat s tím, že mnoho lidí je v takové situaci, že se raději ani veřejně neozve.