Když běžný hosting pro firmu nestačí

S tím, jak se internet stává stále běžnější součástí našich životů, potřebujeme stále lepší technické vybavení. Do popředí se dostávají také technologie virtualizace, díky kterým nám odpadají starosti s hardwarem. Pro mnoho lidí je to nepochopitelné, ale spousta služeb už dneska může běžet jen virtuálně, vůbec nepotřebují svůj fyzický hardware. Dobrým příkladem jsou virtuální servery. Virtualizace se uplatňuje v domácnostech (pokročilí uživatelé počítače často provozují na jednom železe několik operačních systémů), do budoucna se s ní počítá ve vzdělávání (studenti by se mohli odkudkoliv připojovat ke svému virtuálnímu školnímu počítači) a velký krok kupředu je to také v oblasti hostingu. Komu nestačí běžný hosting, sáhne po virtuálním.

S virtuálními privátními servery je to velmi jednoduché. Odpadají starosti s hardwarem, na nejnovějších virtualizačních technologiích Red Hat KVM všechno šlape jako hodinky a zákazníci si svůj server ovládají pěkně přes webovou administraci. Tedy aspoň tak to funguje v Coolhousingu, což je jeden z českých průkopníků virtuálních serverů. Coolhousing je všeobecně známý tím, že u nás nasazuje služby, které v ČR ještě nejsou zcela běžné. Pro příklad můžeme jmenovat jejich špičkové scrubbing centrum, které vybudovali v rámci Anti-DDoS ochrany. Ale zpět k serverům.

Jak virtuální servery fungují?

Laicky řečeno úplně normálně, jako kdyby virtuální nebyly. Celé se dají ovládat z webové administrace. Přes tu se na ně nainstaluje libovolný operační systém, kliknutím je možné je vypnout nebo reinstalovat. A to všechno bez znalostí příkazů, které se běžně pro správu linuxových serverů používají, a kdybyste přece jen něco pokazili, vůbec to nevadí, protože virtuální privátní servery jsou denně zálohovány a kdykoliv jdou ze zálohy obnovit.