Začínáme létat s dronem s kamerou

Možná to ani nevíte a nad hlavami vám létají drony, které si natáčí vaši zahradu, vás v bazénu či přítelkyni s knížkou. Je to možné, neexistuje žádné nařízení, které to zakazuje. Některým lidem, kteří mají přehnané obavy o svou bezpečnost, se to zdá šílené, ale faktem je, že se stejným stylem špehování sousedů můžete klidně začít i vy. Lidé si však drony kupují primárně kvůli zábavě.

Létat s vlastním letadýlkem a natáčet okolí je zábavné. Dříve to byla pouze výsada armády, ale dnes si tuto technologii může dovolit každý. Ceny se pohybují zhruba od tisícikoruny (malinké mikrodrony) až po desítky tisíc (umí pořizovat profesionální záběry).

Drony s kamerou jsou vlastně takové hračky na ovládání, a proto jsou oblíbené především mezi chlapci a muži. Nejčastěji se setkáte s tzv. kvadrokoptérou, která má obvykle čtyři motory. Ovládání kvadrokoptéry je sice o něco náročnější než jízda s autíčkem na ovládání, ale zvládnout se to dá. Některé drony se ovládají pomocí aplikace na chytrém telefonu nebo tabletu (tablet je vzhledem k větší úhlopříčce displeje vhodnější), dražší mají zpravidla ovladač s několika tlačítky, páčkami a joysticky.

Je možné s drony létat legálně?

Ano, ale má to svá pravidla. Dron je brán jako hračka, pokud nepřesáhne hmotnost 20 kg. V opačném případě by už šlo o bezpilotní letoun, k jehož řízení potřebujete pilotní průkaz. Podle Úřadu civilního letectví (ÚCL) by měly být koptéry nad jeden kilogram vybaveny štítkem se jménem pilota a kontaktem.

Obecně platí, že si se svým dronem můžete létat a natáčet, jak chcete, když je to pro vlastní potřebu. Kdyby se stalo, že budete chtít záběry (video nebo fotky) prodávat, musíte mít povolení ÚCL, registraci drona i pilota.

Kterým místům se vyhýbat?

Při létání je potřeba využívat selský rozum. I malé kvadrokoptéry mohou někomu ublížit a poškodit něčí majetek. V začátcích je proto dobré trénovat na loukách za městem, aby se nemohlo nic stát. Vybírejte si otevřené prostory a dejte pozor na stromy.

Pamatujte, že když se váš dron dostane do vzduchu, stává se součástí vzdušného prostoru, podobně jako je i chodec součástí provozu. Měl by se podle toho také chovat a umožňovat průlet ostatním obyvatelům vzdušného prostoru (ať už jsou to zvířata či například jiné drony).

V Česku existuje pár míst, kde nesmí létat vůbec nic a drony nejsou výjimkou. Klasickým příkladem takových míst jsou jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně a další uvidíte přímo na mapě na webu aisview.rlp.cz. Jsou tam jasně vyznačené prostory, kde se létat nesmí ani s odůvodněním. Některé prostory bývají dočasně rezervované, v jiných platí zákaz nastálo.

Základní rady při výběru prvního drona

Jestliže se chystáte k výběru svého prvního drona, můžete být z nabídky poněkud zmatení. Dejte si pozor hlavně na to, abyste si pořídili drona, se kterým půjde hned lítat. Osvědčené jsou například DJI drony. Prodávají se i stavebnice, které si nejdříve musíte sestavit. To nechte raději zkušenějším pilotům.

Dalším matoucím jevem je různý počet vrtulí. Mezi drony jsou nejčastější kvadrokoptéry, avšak občas se setkáte také se strojem se třemi, šesti, nebo dokonce osmi vrtulemi. Všechny varianty mají své výhody. Čím méně vrtulí, tím je dron mrštnější, v některých manévrech vrtule překážejí. Koptéry s méně vrtulemi jsou také menší, takže se s nimi lépe dostanete do menších prostor.

Jenže čím více vrtulí, tím lepší stabilita a rychlost. Stabilita je pro natáčení videa klíčová, takže chcete-li kvalitní záběry, lepší bude sáhnout po více vrtulích (a tím i více motorech). Rychlost oktokoptér se s kvadrokoptérami vůbec nedá srovnávat. Projevuje se to také na ceně. Méně vrtulí znamená nižší cenovku, což je celkem pochopitelné.

Zvažte tedy, co od svého drona očekáváte a jestli potřebujete špičkové záběry, nebo spíš jen něco pro zábavu. Vynikající výběr levných i luxusních dronů najdete na PeckaModel.cz.