Předmět činnosti firmy Obec Krnsko
Název obce je odvozen od zakladatele osady jménem Krn. Uvádějí se i staročeská jména Krs nebo Krněj, ale spíše bych se přikláněla k prvnímu uvedenému.
Obec se v průběhu času rozdělila na Dolní a Horní Krnsko a Řehnice. Dolní Krnsko, historicky mladší, leží asi 5 km jihozápadně od Mladé Boleslavi v nádherném údolí Skalského potoka, nazývaného v naší části Strenický nebo dřívěji Trstenický. Nad ním se nachází původní obec, Horní Krnsko, které dominuje krásný, i když v současné době nepřístupný zámek. Řehnická část bývala sídlem vladyckého a později panského rodu Vančurů. Jejich statky koupil v 18. století majitel krnského panství.
Od druhé poloviny 17. století bylo Krnsko sloučeno s Jizerním Vtelnem. Po zrušení roboty v roce 1848 si mohla každá obec volit své představenstvo, ale Krnsko nemělo dostatečný počet obyvatel, aby vytvořilo samostatnou politickou obec, sloučilo se tedy s Řehnicemi. Prvním představeným spojených obcí byl zvolen v roce 1849 Josef Cihelník z Řehnic.
V roce 1899 byly obě obce, tedy Krnsko a Jizerní Vtelno, katastrálně rozděleny na dva samosprávné celky. Ve stejném roce byla pak ustanovena obec Řehnice, jako samostatná katastrální obec.
Během dlouhých tisíciletí se utvářela krajina kolem Krnska. Řeky ústící do moře, které tu kdysi bylo, vyrývaly koryta, vznikala údolí. Tak vzniklo i Strenické a Duškáň. Když Jizera našla své řečiště, nesla s sebou z Krkonoš kamení, štěrk i rozmělněný písek. Voda plná říčního písku protékala i naší Duškání.
Strenické údolí bylo porostlé lískovím a habrovím. Na slunných stráních se objevovaly ve větším množství jaterníky podléšky, sasanky a dymnivky. Na loukách, které bývaly všude kolem stavení, kvetly kohoutky, kopretiny, vstavače a pryskyřníky. V Podkrnsku rostly na jaře záplavy konvalinek, začátkem léta lesní jahody a v lesích množství májovek, kozáků a ryzců.
Již v nejstarších dobách toto území osídlily slovanské kmeny. Krnsko i všechny okolní obce jsou úctyhodně staré, většina je vystavěna nad osadami potulných kočovníků mladší doby kamenné. V nejstarších dobách vypadala krajina jinak než dnes. Lesy byly bílé, tedy listnaté, tmavých, jehličnatých, zde bylo velmi málo. V nižších polohách byly močály nebo travnatá step. Ve Vinci, jen pár kilometrů od nás, žili mamuti, jak dokazuje nález jejich klů. Z větších zvířat nechyběli nosorožci, medvědi, zubři, losi, sobi, hyeny a divocí koně. Tlupy potulných lovců bydlely pod převislými skalami nebo v jeskyních. Lidé se živili lovem zvěře, chytali je do jam nebo ubíjeli zbraněmi vyrobenými z kostí a kamene. Oheň užívali k ochraně před zvěří i k opékání masa a velmi pečlivě se o něj starali, aby jim vydržel co nejdéle.
Další informace o firmě Obec Krnsko
- IČ : 00238155
- Počet zaměstnanců : 5
- Datum založení : 1.1.1973
Klasifikace a obory firmy Obec Krnsko
Klíčová slova
-
obce