I váš web se může stát terčem DDoS útoku, braňte se!

Myslíte si, že hackeři se zaměřují na velké portály nebo na weby organizací, s jejichž názory nesouhlasí, a tak chtějí vyjádřit protest? To je sice možné, ale k DDoS útoku nepotřebujete být žádný hacker. Stačí, aby vám někdo chtěl uškodit. Takový DDoS útok totiž přijde na pár tisíc, zato vaše škody mohou být vyšší.

Co je to DDoS útok?

O DDoS (Distributed Denial of Service) útoku mluvíme tehdy, když server nevydrží nápor uživatelů. V jednu chvíli se na váš web chtějí podívat desetitisíce uživatelů z celého světa a on jim nestačí odpovídat. Můžete si to představit, jako kdyby váš web byl umístěný uprostřed Prahy a najednou se k němu vydala polovina České republiky. Celá Praha by byla zacpaná. Dostali by se k němu jen ti nejrychlejší, zbytek by zůstal v koloně. A podobně je to i u DDoS útoku. Některé požadavky váš web ještě stačí „obsloužit“ a zobrazí se uživatelům, zbylé tisíce mají smůlu.

Podobně se můžete setkat ještě s DoS a BDoS útokem. Rozdíl mezi DDoS a DoS je v tom, že při klasickém DoS útoku je zapojen pouze jeden počítač. V dnešní době jsou spíše využívány DDoS útoky, protože pro hackery není problém „přemluvit“ tisíce počítačů z celého světa, aby ve stejný čas chtěly přistoupit na váš web. BDoS útoky jsou ještě sofistikovanější. Zahltí váš web podobně jako DDoS a tím odvedou pozornost. Hacker mezitím stihne uskutečnit svůj pravý záměr – například odcizení e-mailových adres vašich uživatelů.

Jak se proti DDoS bránit?

Sami to nezvládnete, je to spíš věc poskytovatele serveru, na kterém běží váš web. A protože se o DDoS útocích v posledních letech hodně mluví (pamatujete, jak byl v březnu 2013 nedostupný iDnes.cz, Novinky.cz, Zive.cz, Mobilmania.cz, Lidovky.cz, iHned.cz a Denik.cz?), začínají se poskytovatelé na tento problém zaměřovat.

Mezi českými poskytovateli nabízí řešení proti DDoS útokům společnost Coolhousing. Podle varianty ochrany, kterou si vyberete (Basic, Standard nebo Business) vám jejich služba Anti-DDoS zajistí několik úrovní ochrany. V rámci varianty Business dostanete dokonce ochranu proti zahlcení připojení (to jsou ty auta, která zůstanou v koloně – díky ochraně ke koloně vůbec nedojde) a při každém problému budete informováni SMS zprávou. Budete v tzv. „šedé zóně“, do které útočníci nevidí, což snižuje riziko, že na vás vůbec zaútočí. Coolhousing je zapojen do bezpečnostního projektu FENIX, který vznikl právě po výše zmiňovaném útoku na několik předních českých médií. Vy tak můžete též těžit ze spolupráce, kterou využívají elity českého internetu.

Proč se proti DDoS bránit?

Protože tím ušetříte hodně peněz. Při DDoS útoku bude nedostupný váš web, takže přijdete o potenciální zákazníky, kteří se na něj zrovna v tu chvíli chtějí podívat. Špatně nakonfigurovaný server se ale může poškodit trvale, takže se nakonec web nemusí správně zobrazovat ani po skončení zátěže a budete si muset zařídit nový. S Anti-DDoS se to nestane.