Z jakých kovů mohou být vyrobeny snubní prsteny?

Vyměňování prstýnků patří k nejkrásnějším okamžikům nejen celého svatebního dne, ale také celého života. Díky moderním technologiím, které dokáží vyrobit nejrůznější druhy snubních prstýnků se z jejich výběru, někdy stává běh na dlouhou trať. Nejzásadnějším, ale také nejtěžším rozhodnutím zůstává výběr materiálu, ze kterého budou kroužky vyrobeny. Mezi nejoblíbenější kovy však stále patří zlato, které je spojeno s jistou tradicí.

Dnes už však nemusíme mít zlaté snubní prstýnky pouze sytě žluté barvy, velmi oblíbené je taktéž bílé zlato. Avšak i zlato má své nesporné výhody a nevýhody, které mohou být pro jeho koupi rozhodující. Mezi výhody patří to, že zlato nepodléhá oxidaci jako jiné kovy, je také vždy oslnivě lesklé a jeho následná údržba není nijak náročná. Nevýhodou však zůstává, že může velmi snadno dojít k mechanickému poškození, ke kterému jsou zlaté snubní prsteny mnohdy dost náchylné. Dalším důvodem, proč mnoho lidí zlaté prstýnky zavrhuje, je jejich cena. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejdražších kovů, je jisté, že se jeho pořizovací cena bude pohybovat ve vyšších částkách. Jeho hodnota se však nesníží ani po letech, tudíž je tato volba vhodnou investicí.

Nižší cenou disponuje kupříkladu stříbro, avšak šperky vyrobené z tohoto kovu mohou již za krátkou dobu jejich nošení vypadat nepěkně. Důvodem je především nízká tvrdost. Dalším materiál, jehož využití se nabízí, je chirurgická ocel, která je taktéž spojená s relativně nízkou cenou. Bohužel je však tento kov nevhodný zejména pro nemožnost následných úprav a servisu.

Kromě výběru materiálu vás však čeká ještě mnoho rozhodování, a to zejména co se týče správných velikostí, vsazení drahých kamenů, či například možnost rytiny na vnitřní straně prstýnku. Nic z toho však zbytečně neuspěchejte.